Numer paragonu – czym jest i gdzie go znaleźć?

przez:DamianData:2022-08-13
Numer paragonu – czym jest i gdzie go znaleźć?

Numer paragonu to tylko jeden z licznych elementów, które można na nim znaleźć. Prawda jest taka, że klienci rzadko kiedy zwracają uwagę na szczegóły rachunku. Jednym interesujących ich faktem jest suma do zapłaty oraz ewentualna wysokość reszty. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostałe elementy nie znalazły się na paragonie przypadkiem. Każdy z nich został umieszczony w konkretnym celu. Gdzie można znaleźć numer paragonu? Czym on jest? Jakie znaczenie mają pozostałe części paragonu? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Czym tak właściwie jest paragon?

Zanim można poruszyć temat dotyczący tego, jakie znaczenie mają poszczególne elementy paragonu, warto zastanowić się, czym właściwie jest ten kwitek. Rachunek dodawany jest praktycznie do każdych zakupów, w innych przypadkach jego miejsce zajmuje faktura VAT. Natomiast sam paragon także jest fakturą, tyle że w formie uproszczonej. Każdy sprzedawca jest zobowiązany wystawić jeden lub drugi dokument. Tym sposobem nabywca otrzymuje potwierdzenie zakupu oraz uiszczenie zapłaty. Natomiast sprzedawca tworzy dokumentację sprzedaży. Jest to szczególnie istotne, jeżeli w przyszłości pojawią się jakieś problemy lub klient będzie chciał złożyć reklamację. Ponadto rachunek potwierdza, że towar został wydany.

Jak znaleźć numer paragonu?

Wystarczy wziąć do ręki jakikolwiek paragon, by zauważyć, że znajduje się na nim wiele różnych informacji, mniej lub bardziej dla nas jasnych. Poza listą zakupionych produktów można na nim znaleźć, chociażby dziwne ciągi cyfr i liter, które bez specjalnej wiedzy są zupełnie niezrozumiałe. Numer paragonu to ciąg cyfr. Z reguły znajduje się zaraz pod rozliczeniem płatności na dole wydruku. Niestety dość często mylony jest z innymi danymi, które znajdują się na paragonie, dlatego warto poznać te pozostałe.

Paragon fiskalny i dane przedsiębiorcy

Na samej górze paragonu można znaleźć nazwę sklepu, imię i nazwisko właściciela oraz adres placówki. W niektórych przypadkach zamiast niego umieszczony jest adres głównej siedziby przedsiębiorstwa. Zaraz pod tymi informacjami znajduje się NIP podatnika. Dla klienta jest to dość ważne, w razie, gdyby chciał reklamować zakupiony produkt, który jest dostępny w różnych sklepach. Ma bowiem potwierdzenie, że nabył go właśnie w danej placówce.

Kolejne elementy uproszczonej faktury VAT

Po przeciwnej stronie od NIPU na paragonie można znaleźć numer wydruku. Wiele osób często myli go właśnie z numerem paragonu. Te cyfry oznaczają jednak, który z kolei paragon został wydrukowany. Następnie na kwicie znajduje się tytuł dokumentu, czyli „paragon fiskalny”. Poniżej po lewej stronie wydrukowane zostają zakupione towary oraz ich ilość. Czasami także naliczone rabaty. Natomiast po prawej poszczególne ceny. W tym momencie najczęściej widoczne jest oddzielenie za pomocą kropek i następuje podział rachunku.
W dalszej części znajdują się informacje dotyczące opodatkowania, czyli:

  • Kwota zwolniona z podatku.
  • Wysokość podatku.

W następnej kolejności widoczne są:

  • Suma Brutto.
  • Waluta sprzedaży.
  • Rozliczenie płatności, czyli ewentualna reszta.
  • Rodzaj płatności (gotówka, karta kredytowa itp.)
  • Numer kasjera.
  • Data i godzina sprzedaży.
  • Numer paragonu.
  • Logo fiskalne.
  • Numer kasy.

Storno na paragonie z NIP

Poza wcześniej wymienionymi elementami na paragonie może pojawić się też oznaczenie STORNO. Ma to miejsce najczęściej, kiedy sprzedawca się pomyli bądź klient w ostatniej chwili zrezygnuje z zakupu danego produktu. Przykładowo kupujący chciał nabyć dwie gumy do żucia, ale sprzedawca przypadkiem nabił 3. Musi więc zrezygnować z nabicia jednej. Storno działa na podobnej zasadzie do korekty faktury, która wystawiana jest w razie konieczności naniesienia poprawek.

Skąd się bierze zmiana wysokości podatków na uproszczonej fakturze?

Na każdym paragonie musi się pojawić wysokość oprocentowania danego produktu, czy usługi. Niestety często można zauważyć, że od jednego produktu naliczany jest większy podatek niż od drugiego. Wynika to z tego, że na każdego przedsiębiorcę został nałożony obowiązek wprowadzenia stałej stawki podatku VAT. Co prawda, te zmiany ewoluowały wraz z biegiem czasu. Jednak aktualnie wyglądają następująco:

  • 5% na pieczywo, ciastka, owoce, zupy, buliony, produkty dla dzieci i niemowląt, żywność homogenizowana, artykuły higieniczne, czasopisma, książki, niektóre gazety.
  • 8% na towary i usługi związane z działalnością rolniczą, urządzenia ułatwiające komunikację niewidomym, wyroby medyczne, większość przypraw, środki odkażające, czasopisma specjalistyczne, medykamenty, gastronomię, kulturę, sztukę, sport, roboty konserwacyjne, rekreację, transport osobowy.
  • 23% na alkohol, drewno opałowe, owoce morza, lód, wyroby tytoniowe.

Czy klient może żądać wystawienia paragonu?

Wielu z nas nie przykłada wagi do tego, czy paragon został wystawiony i wręczony. W innym przypadku zostaje zabrany ze sklepu i potem przez długi czas leży w kieszeni bądź po powrocie do domu trafia do kosza na śmieci. Nie do końca jest to dobre postępowanie. Przede wszystkim, jak zaznaczono wcześniej, rachunek może być podstawą do złożenia reklamacji. Oczywiście nie chodzi tutaj o reklamowanie chleba. Warto mieć jednak na uwadze, że bez paragonu reklamacja może być utrudniona lub niemożliwa. Ponadto w razie pomyłki kasjera, który naliczył nam zbyt wysoką kwotę za zakupy, można na podstawie rachunku starać się o wyrównanie. Każdy sprzedawca musi wystawić paragon. Niepotrzebna jest do tego prośba, czy żądanie klienta. Kiedy nie chce tego zrobić, kupujący ma prawo domagać się potwierdzenia zakupu. Niekiedy można się spotkać z sytuacją, że sprzedawca wyrzuca rachunek do kosza znajdującego się pod ladą. Z reguły robi to odruchowo, ponieważ większa część nabywców zwyczajnie ich nie zabiera i robi się bałagan. Nie zwalnia go to z obowiązku wydania paragonu, jeżeli zrobił to jeszcze w obecności klienta, to na jego wyraźną prośbę będzie musiał go wydać.

Faktura uproszczona a paragon z NIP

Większość sprzedawców nie chce wystawiać faktury VAT na kwotę niższą niż 450 zł lub 100 euro. Często powołują się na przepisy i twierdzą, że sam paragon z NIP wystarczy do potwierdzenia zakupu, ponieważ jest on fakturą uproszczoną. Z rozporządzenia Ministra Finansów teoretycznie wynika, że taki dokument nie może być podstawą do zaksięgowania płatności w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów. Jak to jednak wygląda w praktyce?

Podstawowa faktura VAT zawiera więcej informacji niż paragon, czy faktura uproszczona. Zasadniczym elementem, który upoważnia przedsiębiorcę do księgowania zakupów w PKPiR, jest numer NIP sprzedawcy, który obowiązkowo musi znaleźć się na paragonie. Sprawa jest więc prosta. Paragon z NIP może stanowić podstawę do zaksięgowania w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów.

Opisanie towaru na paragonie

W sumie dla klienta najważniejsze na rachunku są kwota do zapłaty, reszta oraz zakupione produkty. Nie bez znaczenia jest więc sposób, w jaki zostaną opisane. Wbrew pozorom ma to duże znacznie. Przede wszystkim wyraźnie powinno zostać zaznaczone jakiego towaru dotyczyła transakcja. Nie wskazane jest uogólnienie. Chodzi o to, aby jasno doprecyzować jaki produkt został kupiony. Przykładowo ktoś udaje się do warzywniaka i kupuje ziemniaki, ogórki oraz cebulę. Właśnie w ten sposób powinny zostać opisane na paragonie i do każdego produktu trzeba wskazać cenę. Odradza się w takim przypadku określić wspomniane zakupu jako warzywa. Takie działanie nie pozwoli klientowi, zresztą sprzedawcy również, za które warzywo naliczona była konkretna cena. Oczywiście takich przykładów może być więcej. Ubrania – bluzka, słodycze – lizak, obuwie – kozaki, obiad – zupa pomidorowa. Jak widać uogólnienie produktów może sprawić wiele problemów obu stronom transakcji. Zwłaszcza jeśli będzie o nich mowa kilka dni po zakupie.

Ranking ekspresów do kawy

Ranking ekspresów do kawy

Szukasz dobrego ekspresu do kawy? Nie wiesz jakie parametry wziąć pod uwagę?

Numer paragonu, cena, opodatkowanie, numer kasy, wydruku i sprzedawcy, NIP i dane właściciela to wszystko znajduje się na tym niewielkim rachunku, który każdy z nas dostaje praktycznie codziennie. Kto by pomyślał, że kawałek kartki może zawierać tyle informacji?

Komentarze

radyk

2022-08-15

paragony w sklepach ważna sprawa, trzeba zawsze brać

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.