Jak właściwie wygląda cały proces, którym jest projektowanie stron internetowych? Czy to tylko proste poskładanie elementów graficznych w jedną całość, czy też cały skomplikowany proces, złożony z wielu etapów? Jak się okazuje, jeżeli efekt końcowy ma być naprawdę profesjonalny, sytuacja jest bliższa tej drugiej opcji. Dlaczego? Poniżej opisujemy procedurę związaną z tworzeniem serwisów internetowych.
Projektowanie stron internetowych zaczyna się od jej zdefiniowania
Na samym początku konieczne jest poznanie wizji firmy, która zleca projektowanie stron internetowych. Mowa tutaj zarówno o tym, dla kogo ma być przeznaczona witryna, jaki jest jej cel, czy jakie są plany danej firmy na przyszły rozwój serwisu WWW. Kompleksowe poznanie tego wszystkiego pozwala na efektywniejsze przeprowadzenie kolejnych etapów pracy, ponieważ dzięki temu projektanci łatwiej trafią nie tylko w gusta zleceniodawcy, lecz również w sposoby zachowań użytkowników końcowych.
Projektowanie stron internetowych a wygląd witryny
Ważnym elementem pracy, jeśli chodzi o projektowanie stron internetowych, jest przygotowanie propozycji wyglądu witryny. Na tym etapie graficy tworzą odpowiednie makiety, dobierają kolory, wkomponowują zdjęcia i grafiki. Co więcej – muszą też zaproponować jak strona będzie się zachowywać na ekranach różnych urządzeń – w końcu w wariancie mobilnym projektowanie stron internetowych musi uwzględnić znacznie węższy ekran.
Projektowanie stron internetowych to także architektura informacji
Zwróć uwagę, ze projektowanie stron internetowych musi uwzględnić także architekturę informacji na stronie. Jak dobierze się kategorie? W jaki sposób ustali ich kolejność? Jak zostanie przedstawiona nawigacja, aby była wygodna w użytkowaniu zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej? To wszystko składa się właśnie na projektowanie stron internetowych.
Kodowanie, czyli projektowanie stron WWW wchodzi w kluczową fazę
Następnym etapem jest pocięcie wcześniej zaprojektowanego szablonu graficznego i przygotowanie kodu, który taką stronę wyświetli. Ważne jest przy tym, że liczy się nie tylko front-end, a więc ta część strony internetowej, która widza użytkownicy, lecz również back-end, czyli właściwy silnik witryny. Nawet jeżeli wykorzystuje się gotowy mechanizm, często następuje konieczność dostosowania niektórych jego elementów, skonfigurowania wtyczek rozszerzających funkcjonalność itp.
Copywriting – bo ważna jest też treść
Wygląd i okodowanie strony to nie wszystko. Istotna jest też zawarta na niej treść. Dlatego też część agencji kreatywnych wzbogaca projektowanie stron internetowych o dodatkowy etap, jakim jest przygotowanie treści, które się na niej znajdą.
Optymalizacja i testowanie
Na samym końcu konieczne jest przeprowadzenie testów, w ramach których sprawdzi się, czy przygotowana strona nie zawiera błędów. Co więcej, wysoce wskazane są wszelkie prace, które pomogą wyeliminować ewentualne problemy w działaniu i szybkości, czy to przez usunięcie błędów, czy przez zoptymalizowanie kodu albo konfiguracji serwera. A jeśli wszystko będzie w porządku – będzie można przeprowadzić wdrożenie.