Czym jest gwarancja / usługa door to door?

przez:DamianData:2022-08-16
Czym jest gwarancja / usługa door to door?

Z pojęciem gwarancji każdy z nas spotyka się praktycznie codziennie. Na jej podstawie można zwrócić towar w ciągu 14 dni lub wymienić wiele produktów, mimo że nie jest ona regulowana prawnie. Producenci jednak coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom klientom i wprowadzają co raz to nowsze przywileje. Jednym z nich jest usługa door to door. Na czym ona polega? Kto może z niej skorzystać? Jak wygląda procedura? O tym wszystkim, można przeczytać w poniższym artykule!

Co to jest gwarancja door to door?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że każda gwarancja jest indywidulaną sprawą producenta. To, czy jej udzieli, zależy wyłącznie od niego. Ponadto udzielana jest tylko wtedy, kiedy dany produkt posiada wadę fizyczną, czyli niezależną od nabywcy. Może to być, chociażby: brak możliwości korzystania z przedmiotu zgodnie z przeznaczeniem bądź uszkodzenia obniżające jego wartość.

Usługa door-to-door to kolejny pomysł, który ma na celu przyciągnięcie klientów. W dzisiejszych czasach wiele spraw można załatwić z pomocą komputera, czy telefonu. Tak właśnie jest z door to door. Kupujący może złożyć reklamację i oczekiwać tego, że resztą zajmie się producent. Do niego należy wyłącznie zapakowanie towaru, przygotowanie dokumentu potwierdzającego zakup (paragon lub faktura), oraz kartę gwarancyjną.

Natomiast zadaniem producenta jest wysłanie kuriera, który odbierze przesyłkę, naprawienie wad oraz ponowne odesłanie go do klienta. Także on ponosi wszystkie koszty dotyczące transportu.

Skąd wiadomo, że dany produkt podlega gwarancji door-to-door?

Każdy producent, który zdecyduje się na door-to-door, powinien poinformować o tym fakcie swojego klienta. Może to zrobić na sposoby. Pierwszym z nim jest umieszczenie informacji w dokumentach gwarancyjnych. Jeśli dla niego podstawą do reklamacji jest wyłącznie paragon, to może na opakowaniu zamieścić specjalną nalepkę potwierdzającą D2D. Istotne jest to, że reklamowany produkt musi pochodzić z legalnego źródła i posiadać podstawową gwarancję.

Na jakich zasadach można skorzystać z usługi door-to-door?

Door-to-door to przywilej zarówno dla klienta, jak i producenta. To, na jakich zasadach będzie się opierać, zależy wyłącznie do przedsiębiorcy. To on ustala następujące warunki:

  • Długość trwania door to door.
  • Określony czas na naprawę przedmiotu.
  • Co podlega wymianie lub naprawie.

Producent zobowiązany jest wszystkie informacje umieścić w dokumentach gwarancyjnych, tak aby kupujący nie miał żadnych wątpliwości odnośnie tego, czego może oczekiwać.

Poniżej można zobaczyć kolejne kroki, które powinien podjąć klient chcący skorzystać z door-to-door.

Klient przygotowuje reklamację

Kiedy klient zauważy wadę fizyczną zakupionego produktu i może skorzystać z D2D, to w pierwszej kolejności powinien to zgłosić w serwisie producenta. Sposób, w jaki należy to zrobić, powinien wskazać przedsiębiorca i umieścić je w dokumentach. Zazwyczaj kupujący może to zrobić za pomocą telefonu, maila lub specjalnego formularza. Często producenci umożliwiają swoim klientom rejestrację produktu na własnej stronie. Dzięki takiemu rozwiązaniu kupujący ma znacznie łatwiejsze zadanie, ponieważ nie musi zastanawiać się jakie informacje zamieścić w mailu. W tym wypadku musi podać tylko kilka niezbędnych informacji dotyczących towaru.

Klient przygotowuje przesyłkę

Jak wspomniano wcześniej, kupujący musi jedynie zgłosić problem i zapakować wadliwy przedmiot. Powinien zrobić to bardzo dokładnie i na tyle bezpiecznie, żeby zawartość przesyłki nie uległa uszkodzeniu podczas transportu. Co więcej, do paczki koniecznie musi włożyć wszystkie akcesoria, które były dołączone do zakupu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w razie, gdyby nie było innej możliwości, producent może wymienić przedmiot, więc kupujący dostanie również nowe akcesoria. Poza tym niekompletność zakupu może być podstawą do odmowy gwarancji. W wielu przypadkach trzeba będzie dołączyć także paragon lub fakturę oraz dokumenty gwarancyjne. Niekiedy nie będzie to potrzebne, o ile przedsiębiorca prowadzi rejestrację przedmiotów z numerem seryjnym na swojej stronie. To, czy dokumenty muszą zostać dołączone, producent powinien wyraźnie zaznaczyć w warunkach.

Klient oczekuje na usługę transportu door-to-door

Producent po przyjęciu zgłoszenia zobowiązuje się zorganizować transport. Skoro jest to door-to-door, to logicznie rzecz biorąc, paczka powinna zostać odebrana spod drzwi klienta. Tak więc z zasady przedsiębiorca korzysta z usług kurierskich. Informacja o tym, kiedy zjawi się kurier, powinna zostać przekazana klientowi w momencie zgłaszania wady fizycznej w serwisie. Następnie kurier odbiera paczkę od kupującego i wystawia potwierdzenie. Na koniec dostarcza przesyłkę do wcześniej ustalonego punktu serwisowego.

Producent wykonuje usługę serwisu door to door

Prawda jest taka, że producent sam nie wykonuje naprawy. Jednak zleca to zadanie specjalnemu serwisowi. Pracownicy wstępnie oceniają wadę, co pozwala im określić, która opcja będzie korzystniejsza. Zarówno dla klienta, jak i przedsiębiorcy. Podejmują więc decyzję o tym, czy wadliwy towar lepiej jest naprawić, czy może wymienić. Po wykonaniu świadczenia producent po raz kolejny korzysta z usług kuriera, który ma dostarczyć nowy lub naprawiony przedmiot do klienta. Przedsiębiorca opłaca wszelkie koszty związane z transportem.

Inne rodzaje gwarancji

Door-to-door to tylko jedna z kilku możliwości, którą oferują producenci. W głównej mierze różną się przede wszystkim miejscem wykonywania prac oraz tym, kto będzie ponosił ewentualne koszty.

Można wyróżnić:

  • On-site. Cechuje się przede wszystkim tym, że eliminacja usterki następuje w miejscu wskazanym przez klienta. Może to być jego dom lub siedziba firmy. Autoryzowany serwis zjawia się w umówionym miejscu oraz czasie i wykonuje naprawę.
  • Bring-in. W tym wypadku likwidacja usterki następuje w miejscu wybranym przez przedsiębiorcę, a koszty transportu ponosi klient.
  • Door-to-distributor. Jest łudząco podobna do door-to-door. Z tą różnicą, że naprawa ma miejsce w siedzibie przedsiębiorcy, który ponosi koszty transportu. Producent nie wymaga od klienta przedstawienia paragonu i dokumentów gwarancyjnych. Niekiedy konieczna jest rejestracja przedmiotu na jego stronie.

Dlaczego door-to-door to dobra opcja?

Warto zauważyć, że korzystanie z usługi door-to-door niesie za sobą wiele korzyści. O to te najistotniejsze:

  • Załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu.
  • Idealne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, a także z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności.
  • Brak kosztów transportu po stronie klienta.
  • Indywidualne podejście do kupującego.
  • Klient nie musi sam organizować transportu.
  • Fachowa obsługa i profesjonalne rozpoznanie problemu.
  • Zazwyczaj ułatwiony kontakt z producentem.

Jak długo może trwać usługa door to door?

Niezależnie od tego, czy będzie konieczna wymiana, czy też eliminacja usterek na cały przebieg serwisu ma wpływ kilka czynników:

  • Ilość zgłoszeń do producenta.
  • Ilość pracowników.
  • Złożoność usterki (im bardziej skomplikowana tym, jej znalezienie może zająć więcej czasu).
  • Okres wskazany przez producenta.
  • Problemy techniczne np. zgubienie lub uszkodzenie paczki w transporcie.
  • Brak części wymiennych i konieczność ich sprowadzenia.
  • Niedołączenie dokumentów lub akcesoriów przez klienta.
  • Brak produktu na wymianę.

Co ciekawe, cała procedura może trwać nawet kilka lat. Jednak najczęściej ten okres nie przekracza miesiąca.

Projekt usługi indywidualnego transportu

Projekt indywidualnego transportu powstał z myślą o osobach, które mają trudności z samodzielnym poruszaniem. Ma on im pomóc w zakresie mobilności oraz poprawić dostęp do wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Głównym założeniem projektu jest osobom z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności umożliwić łatwiejszy dostęp do społeczeństwa oraz miejsc pracy. Dlaczego ten pomysł omawiany jest właśnie w tym tekście? Ponieważ pomoc ma polegać na transporcie osób potrzebujących właśnie na zasadzie door-to-door. Koniec projektu ma mieć miejsce w 2023 roku. Czy wszystkie jego założenia się sprawdzą? Czas pokaże.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.