Transportery rolkowe – zastosowanie, budowa, zalety

przez:DamianData:2023-01-30
Transportery rolkowe – zastosowanie, budowa, zalety

Spośród wielu urządzeń wchodzących w skład systemów transportu wewnętrznego, to właśnie transportery rolkowe uchodzą za uniwersalne rozwiązanie, sprawdzające się w praktycznie każdym zakładzie. Transportery, nazywane również przenośnikami rolkowymi, mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, doskonale nadając się do przenoszenia różnych ładunków na bliskie odległości. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach? Jakie są ich najważniejsze zalety? Jak działają w praktyce? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Do czego właściwie służą transportery rolkowe?

Transportery czy przenośniki rolkowe (inne spotykane nazwy to przenośniki wałkowe, taśmociągi rolkowe lub podajniki rolkowe) są wykorzystywane do transportowania ładunków stałych na niewielkie odległości – najczęściej w obrębie jednego zakładu produkcyjnego, pomieszczenia magazynowego etc.

Takie podajniki doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju procesach technologicznych, jak również w transporcie wewnątrzmagazynowym. Są przystosowane do przenoszenia wielu typów ładunków charakteryzujących się stałą budową. Mogą to być m.in.:

  • pojemniki,
  • kartony,
  • paczki,
  • skrzynie,
  • palety,
  • pojedyncze elementy, które posiadają płaskie dno (chodzi o wyeliminowanie ryzyka zaklinowania się ładunku pomiędzy rolkami podajnika).

Budowa transporterów rolkowych

Przenośniki rolkowe najczęściej wykonuje się z aluminium lub ze stali. Same rolki mogą być wykonane z tworzywa, stali, aluminium czy PVC. Konstrukcja transporterów rolkowych jest relatywnie prosta – składają się one z dwóch równoległych burt, do których prostopadle mocuje się wałki. Ich napędzanie pozwala automatycznie przesuwać ładunki umieszczone na wprawianych w ruch rolkach.

Ważną zaletą transporterów rolkowych jest ich modułowa konstrukcja. Pozwala to na zaprojektowanie i wykonanie całego systemu transportu wewnętrznego w oparciu właśnie o przenośniki – z tej możliwości korzysta wiele zakładów, których właściciele chcą zautomatyzować proces przenoszenia ładunków na niewielkie odległości.

Co istotne, transportery rolkowe mogą zostać perfekcyjnie dopasowane do potrzeb konkretnego zakładu pod względem zarówno budowy, jak i cech roboczych. Na etapie projektowania przenośników dobiera się takie parametry, jak długość (czyli odległość między końcami przenośnika), szerokość (czyli odległość między burtami bocznymi przenośnika), średnica zewnętrzna wałków oraz podziałka wałków.

Kluczowymi parametrami dobieranymi do potrzeb zamawiającego są:

  1. Nośność – zależy przede wszystkim od zastosowanych rolek, w tym ich długości i gęstości rozmieszczenia.
  2. Wydajność– czyli prędkość liniowa przemieszczanych ładunków (możliwe jest wykonanie przenośników z funkcją zmiany prędkości).

Więcej o budowie transporterów rolkowych przeczytasz w artykule na stronie https://promuskatowice.pl/przenosniki-rolkowe/.

Najważniejsze zalety transporterów rolkowych

Duża popularność przenośników rolkowych wynika nie tylko z uniwersalności ich zastosowania, ale również z licznych zalet, które ujawniają się w trakcie codziennego użytkowania transporterów. Są to przede wszystkim:

  • znaczące zwiększenie precyzji przeładunku,
  • wysoka niezawodność,
  • możliwość pełnej lub częściowej automatyzacji procesu transportu wewnętrznego,
  • odciążenie pracowników,
  • zmaksymalizowanie przepustowości linii transportowej,
  • łatwiejsze rozdzielanie towarów (ważne w przypadku np. sortowni),
  • przyspieszenie ogólnej pracy zakładu,
  • optymalizacja kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

O transporterach rolkowych czytaj też w artykułach na stronie https://promuskatowice.pl/artykuly/.

Gdzie zamówisz transportery rolkowe?

Przenośniki najkorzystniej jest zamówić bezpośrednio od producenta, który nie tylko zadba o ich prawidłowy dobór do zakładu klienta, ale także będzie odpowiedzialny za kompleksową realizację inwestycji, w tym za montaż i uruchomienie linii transportowej.

Jednym z najbardziej renomowanych producentów systemów transportu wewnętrznego w Polsce jest spółka PROMUS Katowice.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.